Forum Czerwone Opoczno Strona Główna Czerwone Opoczno
Forum opoczyńskich kibiców
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Historia ruchu narodowego w Opocznie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Czerwone Opoczno Strona Główna -> Ruch Narodowy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
czarny86




Dołączył: 18 Mar 2013
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 10:33, 20 Mar 2013    Temat postu: Historia ruchu narodowego w Opocznie

Witam.
W temacie tym, będę umieszczał jakieś tam smaczki i ciekawostki dotyczące działań narodowców na terenie Opoczna i okolic. Jeśli ktoś ma poglądy patriotyczno-narodowe, to może czymś zainteresuję lub zaskoczę. Zwłaszcza, że przed wojną Stronnictwo Narodowe było tu bardzo silne. Nawet rodowity Opocznianin sprawował wysoką funkcję w jego władzach.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
czarny86




Dołączył: 18 Mar 2013
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 10:53, 20 Mar 2013    Temat postu:

Na początek może o Władysławie Pacholczyku:
Był działaczem Stronnictwa Narodowego i Obozu Wielkiej Polski na terenie powiatów Opoczno i Końskie. W latach 1929-1940 (z przerwami) sprawował funkcję prezesa powiatowego SN w Opocznie. Od 1931 r. do wybuchu wojny był członkiem Rady Naczelnej SN. W latach 1934-1936 przebywał w obozie w Berezie Kartuskiej jako więzień polityczny.
W konspiracji od listopada 1939 r. Organizator i dowódca Komendy Powiatowej Narodowej Organizacji Wojskowej w Opocznie. Od lutego 1940 r. działał w Sztabie Komendy Okręgu NOW w Radomiu. W czwartym kwartale 1940 r. został przeniesiony do Komendy Głównej NOW w Warszawie. Zajmował się organizowaniem pracy konspiracyjnej w okręgach całego kraju. W lipcu 1942 r. znalazł się w grupie Augusta Michałowskiego ps. "Roman", która była przeciwna scaleniu NOW z Armią Krajową. Następnie wszedł w skład tymczasowej Komisji Rządzącej SN oraz Komendy Głównej Narodowych Sił Zbrojnych, których był współorganizatorem. W latach 1943-1944 był członkiem wojennego Zarządu Głównego SN, gdzie pełnił funkcję kierownika Wydziału Organizacyjnego. W pierwszym kwartale 1944 r. wchodził w skład grupy opowiadającej się za podporządkowaniem NSZ Komendzie Głównej AK, do czego doszło w kwietniu 1944 r. Wówczas wszedł w skład Zarządu Głównego SN "Kwadrat".
Brał udział w Powstaniu Warszawskim, na terenie V Obwodu Warszawskiego (Mokotów). Po upadku powstania wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną; przebywał w Radomiu, Kielcach, Skarżysku i Częstochowie, gdzie nawiązywał kontakty organizacyjne z NSZ i Narodowym Zjednoczeniem Wojskowym.
20 grudnia 1944 został zamordowany w Częstochowie przez agenta komunistycznego, rozpracowującego struktury organizacji niepodległościowych.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
czarny86




Dołączył: 18 Mar 2013
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 11:00, 20 Mar 2013    Temat postu:

Marian Suskiewicz – ppor. „Sosna” urodził się 02.12. 1907 r. w Opocznie. W okresie przedwojennym działacz Stronnictwa Narodowego i Obozu Wielkiej Polski na terenie pow. opoczyńskiego. Od listopada 1939r. w Komendzie Powiatowej Narodowej Organizacji Wojskowej w Opocznie. W lutym 1940 zostaje komendantem NOW po Władysławie Pacholczyku ( PS. „Adam” ) – prezesie SN w powiecie, którego był najbliższym współpracownikiem. W okresie 1940 – 1942 zabezpiecza rozszerzenie szeregów organizacyjnych NOW oraz jednostek wojskowych w gminach i rejonach. Z jego inicjatywy powiat nie podporządkowuje się AK, przystępując do tworzonych przez, m.in. W. Pacholczyka Narodowych Sił Zbrojnych. W 1943 r. organizuje grupy bojowe samoobrony, a następnie oddziały partyzanckie st. sierż. „Burzy” i kapt. „Kruka”. 22 stycznia 1943 r. traci trzech braci i kilku przyjaciół, członków NSZ, zamordowanych w Drzewicy przez oddział Gwardii Ludowej – grupę „Lwy” wydzieloną z oddziału „Wilki” Józefa Rogulskiego. Zginął 28.07.1943 r. w walce z żandarmerią niemiecką ( policją „granatową”? ) w Białaczowie, w miejscu, gdzie dziś jest tablica pamiątkowa. Pochowany na cmentarzu "cholerycznym" w Opocznie.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
czarny86




Dołączył: 18 Mar 2013
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 13:59, 22 Mar 2013    Temat postu:

Z archiwów ziemi opoczyńskiej:
luty 1939r - ”PIĘKNY CZYN CHŁOPÓW - NARODOWCÓW”
Opoczno -Narodowa Rada Gromadzka w Wysokinie gm. Ossa w powiecie opoczyńskim uchwaliła przekazać do Komitetu Dozbrojenia Armii przy Stronnictwie Narodowym w Opocznie 300 zł jak ofiarę na dozbrojenie.
Czyn chłopów z Wysokina świadczy o wysokim wyrobieniu obywatelskim chłopa-narodowca i gorącym przywiązaniu do armii".
1938 (Smardzewice) - "Powstają w Smardzewicach liczne organizacje polityczne, stowarzyszenia kościelne i świeckie. Szczególnie intensywnie prowadzi swoją działalność Stronnictwo Narodowe, dzięki czemu cały handel we wsi przechodzi w ręce polskie. Smardzewice pod względem polskości i silnej idei narodowej słyną w całym opoczyńskim".


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BenyRBH
Administrator



Dołączył: 19 Mar 2013
Posty: 9
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 11:18, 16 Kwi 2013    Temat postu:

Wiesz cos głębiej na temat Mordu w drzewicy dokonanej przez bande Lwa Ajzenmana ? jedyne co wyczytałem to:

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Czerwone Opoczno Strona Główna -> Ruch Narodowy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin